CN Masters Ediţia I Bucureşti 2011

Rezultate CN Masters Bucuresti 2011 (139)

Cristina Dima, participantă:

Antrenorii Clubului Sportiv Luna Brasov au participat alaturi de mari nume ale inotului romanesc (Carmen Bunaciu, Anca Patrascoiu,Ignat Tudor, Dragos Coman) la prima editie a Campionatului National de inot Masters, ce s-a desfasurat in perioada 16-17 iulie la Bucuresti, la startul careia s-au prezentat 180 de participanti.Conform categoriei de varsta 30-34 de ani, George Munteanu a castigat proba de 200m Mixt si locul II in proba 50m Bras, iar la categoria de varsta 25-29 de ani Cristina Dima a obtinut locul I in probele 50m Fluture si 100m Liber si locul II in probele 50, 100m Spate si 50m liber.

Galerie foto realizată de Cristina Dima.

Alte galerii foto, publicate pe facebook, le puteţi pe pagina swim.ro.

 

Campionatul Naţional de Înot Juniori II, Bucureşti, 2011 – Veni, vidi, vici

Campionatul Naţional de Înot Juniori II, Bucureşti, 2011 – Veni, vidi, vici

Notă: Am realizat clasamentele manual, si pot exista erori – orice corectie e binevenita!


Desfăşurată în perioada 07 – 10 iulie 2011, competiţia a debutat sub impresia unei participări reduse de sportivi, existând chiar probe ce nu aveau înscrişi nici măcar 8 înotători, nejustificându-se necesitatea unor calificări pentru accesul în finale.

Pe parcursul evenimentului, am avut puternica trăire că cei prezenţi îşi doresc, cu adevărat, să fie acolo şi să dovedească temeinica lor pregătire şi iminentul lor progres – ceea ce a creat spectacol şi a adus bucurie celor prezenţi, nici ei prea numeroşi.

Pentru că au fost sportivi, mai bine zis sportive, care au câştigat toate probele la care s-au înscris (şi nu au fost puţine), am considerat că ele au venit, au văzut (mai precis, au înotat) şi au învins – de aici sloganul – veni, vidi, vici! De departe, performera acestei ediţii a fost Andreea Puchiu (Dinamo Bucureşti – 13 ani), cu o reuşită de 11 locuri întâi, din tot atâtea starturi luate. Cu aceeaşi stăruinţă s-a impus şi Ana Gabriela Meilă (Municipal Piteşti – 14 ani), ea plecând acasă tot cu 11 medalii de aur, dintre care 8 obţinute în probele individuale şi 3 în probele de ştafetă – unde promiţătoarea sportivă a avut un aport hotărâtor.

Un comportament meritoriu l-au mai avut, în întrecerea fetelor de 13 ani: Diana Lavic (2 locuri II şi 2 locuri III), Andreea Andrei (un loc I şi 3 locuri II), Alexandra Radu (un loc I şi 3 locuri III), Oana Durbacă (un loc I şi un loc III), Beatrice Bocan (3 locuri II şi un loc III), Denisa Gogu (3 locuri II), Iulia Continghiu (un loc II şi 4 locuri III) ş.a., iar în cea a fetelor de 14 ani: Luiza Băluţă (3 locuri I, 2 locuri II şi un loc III), Diana Capotă (2 locuri I şi un loc II), Andreea Bălan (un loc I şi 3 locuri II), Andrea Matyas (un loc I şi două locuri II), Bianca Ivacson (3 locuri II şi 3 locuri III), Alexandra Vîjan (două locuri II şi un loc III), Oana Roman (două locuri II şi un loc III) ş.a.

Dacă, în majoritatea curselor fetelor, învingătoarea s-a impus detaşat, în competiţia băieţilor lupta a fost mult mai acerbă. Robert Glinţă a fost protagonistul categoriei de 14 ani, el luând startul în 12 probe individuale (obţinând 9 locuri I, un loc II, un loc III şi un loc IV) şi în 3 ştafete (obţinând un loc I şi două locuri II). Rezultate excepţionale, la aceeaşi categorie de vârstă, au obţinut şi Mihai Basarabie (4 locuri I şi un loc II), Ibănişteanu Marius (2 locuri I), Bobric Cezar (un loc I şi un loc III) Bogdan Petre (3 locuri II şi 4 locuri III), Moroşanu Bogdan (două locuri II şi un loc III), Niţulescu Costinel (două locuri II şi un loc III), Denis Făget (2 locuri II) ş.a.

La categoria băieţilor de 15 şi 16 ani, medaliile au fost “împărţite” între sportivi cu mult mai mult “altruism”. Astfel, la 15 ani, laureatul a fost Grigore Andrei (6 locuri I şi un loc II), urmat de Alexandru Fărcuţiu (4 locuri I), Radu Cuşmir (3 locuri I şi un loc III), Andrei Cherestes (2 locuri I, 3 locuri II şi 2 locuri III), Adrian Bejan (un loc I, 3 locuri II şi un loc III), Andrei Roman (un loc I şi un loc III), Darius Hainală (3 locuri II şi 2 locuri III), Eduard Barbu (2 locuri II şi 2 locuri III), Radu Anghel (2 locuri II) ş.a.
La 16 ani, cel mai titrat campion a fost Răzvan Grădinaru (4 locuri I şi un loc II), urmat de Mihai Lomnoşeanu (două locuri I şi 3 locuri II), George Albu (2 locuri I şi un loc II), Ştefan Vătăşescu (un loc I şi 3 locuri II), Andrei Pascu (un loc I şi 2 locuri III), Gabriel Cocianu (un loc I, un loc II şi 2 locuri III), Alexandru Sabău (un loc I, un loc II şi un loc (III), Mircea Constantin (un loc I, un loc II şi un loc III), Atila Abibula (un loc I şi două locuri III), Andrei Cucerzan (un loc I şi un loc III), George Oancea (un loc I), Călin Badea (2 locuri II şi un loc III), Carlo Turdean (2 locuri II) ş.a.

Ca o curiozitate a evenimentului, am numărat acelaşi număr de sportivi – 15 – atât la fete 13 şi 14 ani, cât şi la băieţi 14 şi 15 ani, care au urcat cel puţin o treaptă a podiumului de premiere în probele individuale. Doar la băieţii de 16 ani, numărul celor care au câştigat cel puţin o medalie individuală a fost de 18 înotători.

Cu siguranţă, cel mai important aspect al competitivităţii manifestate de cei menţionaţi mai sus, este progresul individual în materie de timpi şi, implicit, stabilirea unor noi limite dincolo de care toţi înotătorii vor trebui să se străduiască să ajungă. Fără îndoială, cele două fete calificate la Festivalul Olimpic al Tineretului European din luna aceasta – Andreea Puchiu şi Ana Meilă – au arătat o formă extraordinară, pe care dorim să o confirme şi în bătălia cu întregul continent. Nu am niciun dubiu că se putea şi mai bine, că sunt mulţi nemulţumiţi – ceea ce nu poate decât să genereze optimism: va exista o dată viitoare, când fiecare va avea şansa să demonstreze de ce este capabil un corp antrenat, căruia i s-a ataşat o minte cutezătoare şi o ambiţie ieşită din comun.

Sincere aprecieri pentru echipele cluburilor din Alba Iulia, Reşiţa, Suceava şi Piatra Neamţ – atât cât am putut eu observa, acestea se află într-un vertiginos proces de afirmare. Bravo lor!

Felicitări sportivilor, felicitări antrenorilor şi mult succes în continuare!

Concurs Municipal Bucureşti Copii 7-9 ani

Actualizare: Rezultate Concurs Municipal Bucuresti Copii 7-9 ani (387)

Rezultate Copii 10-11 ani: Rezultate Concurs Municipal Bucuresti Copii 10-11 ani (561)

Acest material a fost realizat cu ajutorul dmnului Dan Dragulet.

Pe 13 şi 14 noiembrie, la piscina de la Izvorani, va avea loc Concursul Municipal de Înot rezervat copiilor de vârtstă 7-9 ani.

Concurs Municipal – copii 7 – 9 ani-IZVORANI CUPA MOS Nicolae

Rezultatele acestui concurs sunt publicate prin amabilitatea domnului Eduard Popescu căruia îi mulţumesc!


Actualizare: Rezultate Cupa Mos Craciun 7-9 ani Bucuresti Izvorani (339)

Actualizare: Lista de start Concurs Municipal Copii 11-14 ani (503)


Concurs Municipal – copii 7 – 9 ani-IZVORANI
CUPA MOS Nicolae

Sambata 04.12 ora 17.00
1. 50 L B 7 ANI
2. 50 L B 8 ANI
3. 50 L B 9 ANI
4. 50 L F 7 ANI
5. 50 L F 8 ANI
6. 50 L F 9 ANI
7. 50 B B 7 ANI
8. 50 B B 8 ANI
9. 50 B B 9 ANI
10. 50 B F 7 ANI
11. 50 B F 8 ANI
12. 50 B F 9 ANI
13. 4×50 L B 7 ANI
14. 4×50 L B 8 ANI
15. 4×50 L B 9 ANI
16. 4×50 L F 7 ANI
17.4X50L F 8 ANI
18.4X50L F 9 ANI

Duminica 05.12 ora 10.00
19. 50 S F 7 ANI
20. 50 S F 8 ANI
21. 50 S F 9 ANI
22. 50 S B 7 ANI
23. 50 S B 8 ANI
24. 50 S B 9 ANI
25. 50 F F 7 ANI
26. 50 F F 8 ANI
27. 50 F F 9 ANI
28. 50 F B 7 ANI
29. 50 F B 8 ANI
30. 50 F B 9 ANI
31.4×50 M F 7 ANI
32.4×50 M F 8 ANI
33.4×50 M F 9 ANI
34.4×50 M B 7 ANI
35.4×50 M B 8 ANI
36.4×50 M B 9 ANI

Taxa de participare: 30 lei ;
Inscrierile si taxa : Luni 29.11 ora 20.00 ;
Pentru stafete : Vor fi inscrise cite o stafeta pentru fiecare club, apoi vor fi acceptate si alte stafete in limita locurilor disponibile ;in probele de sfafeta nu au voie sa participe copii mai mici la varsta mai mare(Exemplu :copii de 7 ani la 8 sau 9 ani si cei de 8 ani la 9 ani) ;
La acest concurs nu au voie sa participe copii mai mici de 7 ani (Ex. :nascuti 2004 ,2005 etc )
Va reamintim ca fiecare club trebuie sa inscrie un voluntar daca are de la 1-8 sportivi inscrisi in concurs si doi voluntari daca are mai mult de 8 sportivi inscrisi in concurs.Acesti voluntari vor fi scrisi pe centralizatorul fiecarui club in continuarea sportivilor.

Articol realizat cu ajutorul lui Dan Dragulet.

Cupa de Vară – Bucureşti Înot Masters

Actualizare:  Rezultate Cupa de Vara Masters Bucuresti 2010 (238)

CONCURS DE INOT MASTERS – „CUPA DE VARA” – BUCURESTI 26-27 IUNIE 2010
ORGANIZATOR: Asociatia Municipala de Inot Bucuresti

LOCUL DESFASURARII CONCURSULUI:
Bazinul de inot „Complexul Sportiv National Lia Manoliu” -Str. Maior Coravu, Bucuresti

- bazin Olimpic descoperit de 50 m, 10 culoare, temperatura apei 26-27 C.

DATA CONCURSULUI:

Ziua I: Sâmbătă, 26 iunie 2010, ora 17:00 (încălzire ora 16:00 )
Ziua II: Duminică, 27 iunie 2010, ora 9:30 (încălzire ora 8:30 )

CONDITII DE PARTICIPARE:

Concursul se desfăsoară în baza regulamentelor LEN (Liga Europeana de Natatie)
Pot participa concurentii care au împlinit vârsta de 25 de ani, care s-au înscris si au plătit taxele de concurs, legitimati la un club de masters sau independenti.
În afara concursului pot participa si înotători între 18-25 ani.

Fiecare concurent participă la grupa lui de vârstă (a se vedea mai jos).
Se recomandă control medical pentru toti participantii la concurs. Participarea se face pe răspunderea fiecarui concurent.

Data limita pentru inscriere si confirmarea de participare la cina festiva: 20 iunie 2010; e-mail inscrieri: cupadevara@gmail.com

TAXA DE ÎNSCRIERE:

Taxa de participare la concurs si contravaloarea cinei festive se achită sâmbătă, 26 iunie 2010, la bazin între orele 15:00-16:00.
- 10 Lei / probă individuală
- 20 Lei / stafetă

Concurentii cu vârsta peste 70 de ani pot participa la două probe individuale gratuit.
Primele 3 locuri in probele individuale vor primi diplome .

Echipa castigatoare a “Cupei de vara” va fi desemnata cea care acumuleaza cele mai multe puncte la sfarsitul concursului: 5 puncte – locul I; 3 puncte – locul II; 1 punct – locul III.

Programul de concurs:

Sâmbătă, 26.06.2010, ora 17:00

1. 50 m fluture M
2. 50 m fluture F
3. 50 m spate M
4. 50 m spate F
5. 50 m bras M
6. 50 m bras F
7. 100 m liber M
8. 100 m liber F
9. 200 m mixt M
10. 200 m mixt F
11. 4×50 m liber M
12. 4×50 m liber F
13. 4×50 m mixt–mixt (2M+2F)

Duminică, 27.06.2010, ora 9:30

14. 50 m liber M
15. 50 m liber F
16. 100 m spate M
17. 100 m spate F
18. 100 m bras M
19. 100 m bras F
20. 400 m liber M
21. 400 m liber F
22. 4×50 m mixt M
23. 4×50 m mixt F
24. 4×50 m liber–mixt (2M+2F)

GRUPE DE VARSTA:

Individual                                            Stafete
Grupa Vârsta  Ani de nastere                      Grupa Vârsta echipei

I  25-29 ani 1981-1985                              I 100 – 119 ani
II  30-34 ani 1976-1980                            II 120 – 159 ani
III 35-39 ani 1971-1975                              III 160 – 199 ani
IV  40-44 ani 1966-1970                            IV 200 – 239 ani
V  45-49 ani 1961-1965                              V 240 – 279 ani
VI  50-54 ani 1956-1960                              VI peste 280 ani
VII 55-59 ani 1951-1955
VIII 60-64 ani 1946-1950
IX  65-69 ani 1941-1945
X  70-74 ani 1936-1940
XI  75-79 ani 1931-1935
XII 80-84 ani 1926-1930
XIII Peste 85 ani 1925-

INFORMATII SUPLIMENTARE:

Asociatia Municipala de Inot Bucuresti – Presedinte Marius Grigore
email : bucharest_sport_ club@yahoo.com
Email concurs: cupadevara@gmail.com